Infolinia: +48 502 871 736

Kontakt

Tel
502 871 736
Godziny działania sklepu
24/7
Przydatne informacje o cebulkach

ACIDANTERA (Acidanthera):
Acidanterę najlepiej jest posadzić w bogatej w próchnicę glebie. Wymaga miejsca słonecznego, ale zakwitnie także w półcieniu. Po kwitnieniu, gdy rośliny zaczynają przysychać, cebulki należy wykopać, oczyścić i wysuszyć. Zimą przechowujemy w dobrze wentylowanym miejscu w temp 14-18 C’
 
AGAPANT (Agapanthus):
Agapanty to rośliny, które najczęściej są sadzone w donicach na balonach i tarasach. W okresie wzrostu należy je regularnie cotygodniowo zasilać wieloskładnikowymi nawozami. Na okres zimowy rośliny przenosimy do ogrzewanego pomieszczenia i ograniczamy podlewanie.

BEGONIA (Begonia):
Begonie najlepiej sadzić wczesną wiosną w domu do doniczek lub skrzynek. Ponieważ begonie lubią przepuszczalne i wilgotne podłoże a ciężko w trakcie letnich upałów zapewnić stałą wilgotność w donicach, to w tym celu stosujemy mieszankę torfu z piaskiem (w miarę dostępności może dodać rozdrobnionego mchu).  Begonie na dwór przenosimy w maju, po ustąpieniu niebezpieczeństwa przymrozków. Dbamy o regularne dokarmianie nawozami. Na początku października bulwy wykopujemy, a po oczyszczeniu przechowujemy do wiosny w chłodnym pomieszczeniu zasypane torfem.

DALIA (Dahlia):
Sadzimy od końca kwietnia do końca maja. Dalie to rośliny proste w uprawie, słońce, wilgoć i dobra gleba to gwarancja kwitnienia. W celu uzyskania jak największych kwiatów, należy usunąć boczne pęki kwiatowe.  Przy odmianach wysokich stosujemy podpory. Dalie kwitną przez całe lato i ciepłą część jesieni aż do przymrozków. Przecinanie wzmaga kwitnienie. W październiku rośliny wykopujemy i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu przysypane torfem lub trocinami.

EUKOMIS (Eucomis):
Sadzenie przypada od kwietnia do czerwca. Najlepiej rosnie w żyznej, przepuszczalnej, bogatej w próchnicę glebie. Stanowisko słoneczne lub półcień. Wykopujemy w październiku i do wiosny przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu.

FREZJA (Freesia):
Termin sadzenia: kwiecień oraz wrzesień - listopad.
Frezję najlepiej jest należy sadzić w grupach, w glebie lekkiej i przepuszczalnej, na ciepłym i słonecznym stanowisku.   Wymaga obfitego podlewania. Przechowujemy w niskiej temperaturze.

GALTONIA (Galtonia):
Zwana letnim hiacyntem. Lubi słoneczne i osłonięte miejsca, gleby żyzne i wilgotne. Sadzimy od kwietnia do maja.  Gdy pędy zaczynają żółknąć, wykopujemy cebule, oczyszczamy i przechowujemy w torfie do wiosny.

IRYS (Iris):
Rośliny sadzimy od kwietnia. Irysy bródkowe (Iris germanica) układamy poziomo pod powierzchnią ziemi. Irysy sadzimy w grupach – w celu uzyskania ładnego efektu dekoracyjnego najlepiej sadzić po 3-4 kłącza koło siebie. Najlepiej rosną w pełnym słońcu i żyznej glebie.

ISMENA (Ismena):
Ismeny sadzimy do gruntu w maju. Najlepsza jest żyzna i wilgotna gleba, a stanowisko słoneczne osłonięte od przeciągów i silnego wiatru. Ismena pięknie kwitnie, ale wymaga regularnego dokarmiania nawozami wieloskładnikowymi. Ponieważ rośliny nie są odporne na mróz – wykopujemy je jesienią , a do wiosny przechowujemy przysypane torfem lub trocinami w skrzynkach.

IKSJA (Ixia):
Okres sadzenia iksji przypada od kwietnia do maja. Wybieramy słoneczne miejsca z bogatą próchniczą ziemią. Iksje są mrozoodporne, ale na zimę przykrywamy liśćmi lub korą.

JASKRY (Ranunculus):

Jaskry najlepiej rosną w wilgotnej, przepuszczalnej glebie. Na zimę przykrywamy liśćmi! Przed sadzeniem cebulki namaczamy przez dobę w letniej wodzie. Sadzimy w grupach.

LILIE (Lilium):
Lilie w zależności od grupy kwitną od czerwca do września. Generalną zasadą sadzenia lilii jest głębokość sadzenia wynosząca 2,5 krotność wysokości cebuli oraz dobór miejsca. Lilie powinny być sadzone tak aby same cebule były w cieniu natomiast kwiaty w słońcu. Lilie azjatyckie są całkowicie zimotrwałem, charakteryzują się dużą odpornością na choroby oraz nie są wybredne w stosunku do podłoża. Lilie orientalne wymagają starannego okrycia na zimę, dobrej ziemi.

LIATRA (Liatris):
Kwitnie os sierpnia do września. Sadzimy od kwietnia do czerwca. Lubi piaszczyste, suche i słoneczne. Po posadzeniu glebę należy przykryć 3-4 centymetrową warstwą torfu. Wykopujemy jesienią i przechowujemy do wiosny w chłodnym pomieszczeniu.

MIECZYKI (Gladiolus):
Kwitną: lipiec - wrzesień. Sadzimy: kwiecień - maj. Mieczyki wymagają gleb bardzo żyznych, luźnych i dostatecznie wilgotnych, stanowiska słonecznego i osłoniętego od silnego wiatru. Od momentu ukazania się pierwszych listków mieczyki zasilamy co 10 dni nawozem (np. amofoską). Mieczyki wykopujemy po ok. 6 tygodniach od kwitnięcia. Po osuszeniu i oczyszczeniu przechowujemy w suchym i chłodnym pomieszczeniu.

MONTBRECJA / KROKOSMIA (Montbretia):
Sadzimy: kwiecień - czerwiec. Gleba powinna być żyzna, wilgotna, a stanowisko ciepłe. Podobnie jak mieczyki , po wykiełkowaniu roślin zasilamy je co 10 dni azofoską. Cebulki mogą zimować w gruncie.

NERINE (Nerine):

Kwitnie: lipiec – wrzesień, sadzimy: kwiecień -czerwiec. Nerine należy posadzić na stanowisku jasnym, ale nie w pełnym słońcu. Gdy liście zaczynają zasychać, cebulki wykopujemy, przesuszamy i przechowujemy do wiosny pod wilgotną warstwą torfu.

PACIORECZNIK (Canna):
Pacioreczniki dobrze jest posadzić na przedwiośniu do donic w domu. Na zewnątrz przenosimy w maju. Wykopujemy jesienią kłącza wykopujemy i przechowujemy do wiosny w skrzyniach zasypane wilgotnym torfem.

SERDUSZKA (Dicentra):
Serduszka po przekwitnięciu szybko zanikają. Najlepiej rosną w półcieniu, na glebie żyznej i dostatecznie wilgotnej.

SPARAKSIS (Sparaxis):
Wymaga słonecznego i osłoniętego od wiatru miejsca. Bardzo ważne jest regularne podlewanie po posadzeniu. 

TAWUŁKA (Astilbe):
 
Tawułka to wieloletnie zimotrwałe byliny. Lubią wilgotne gleby, miejsca cieniste.  Nadają się na kwiat cienty.

TYGRYSÓWKA (Tigridia):
Uprawy tygrysówej najlepiej udają się na żyznych, wilgotnych glebach. Ziemię zabezpieczamy przed wysychaniem torfem lub korą. Wykopujemy w połowie października i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu.

ZAWILEC (Anemon): 

Zawilce najlepiej rosną w wilgotnej, przepuszczalnej glebie. Na zimę przykrywamy liśćmi! Przed sadzeniem cebulki namaczamy przez dobę w letniej wodzie. Sadzimy w grupach.


Przygotowanie gleby pod rośliny cebulowe:

Po wybraniu odpowiedniego miejsca sadzenia przystępujemy do starannego przygotowania gleby. Stanowisko starannie odchwaszczamy, glebę spulchniamy i usuwamy ewentualne kamienie. Rośliny cebulowe najlepiej rosną w glebie o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, przepuszczalnej i lekkiej.  Jeśli ziemia jest kwaśna to należy wymieszać ją z wapnem lub dolomitem.  Przed sadzeniem glebę wzbogacamy kompostem lub wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących (dobrze sprawdza się Azofoska).


Szkodniki i choroby:

Najczęstszym problemem w uprawie roślin cebulowych są gryzonie. Walka z nimi jest ciężka i nierówna. Dostępne w handlu koszyki do sadzenia sprawę rozwiązują tylko częściowo i nie stanowią dla tych sprytnych stworzeń bariery nie do przejścia.  Pomóc może obserwacja przyrody. Wiadomym jest, że gryzonie mają bardzo wyczulony węch a niektórych zapachów nie znoszą. Należy do nich w szczególności: bez czarny, czosnek, rumianek, mięta, gorczyca, nostrzyk, czarna porzeczka, wilczomlecz, ułudka czy szachownice – korony cesarskie dostępne w naszym sklepie w sezonie jesiennym. W planowaniu ogrodu warto wziąć pod uwagę ten fakt i przynamniej część z wymienionych roślin wykorzystać do naszych kompozycji.  Innym, prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem na walkę z gryzoniami jest posiadanie kota, o którego zaletach nie ma sensu nadto rozpisywać się.

Do walki z gryzoniami można także użyć łapek, trutek czy środków chemicznych służących do zagazowania  nor.

Innymi szkodnikami atakującymi cebulki kwiatowe są larwy udnicy cebulówki i węgorki. Jeśli wystąpi podejrzenie zaatakowania cebul, sposobem na sprawdzenie jest moczenie cebulek w ciepłej wodzie. Jeśli cebule wypłyną na wierzch to oznacza że są zarażone. Należy je spalić.

Choroby roślin cebulowych są najczęściej spowodowane przez grzyby. Dlatego też przed posadzeniem cebule należy zaprawić preparatami grzybobójczymi np  Dithane NeoTec 75 WG. 

Powrót